Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Ekologiczna strona Vitrintec

Opublikowany: 23.06.2022 08:23:14

Recycling to nic innego jak metoda ochrony środowiska naturalnego. Obejmuje on odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Oprócz szkła i stali, aluminium jest jednym z najłatwiejszych do recyklingu materiałów na naszej planecie. Prawie 75 procent całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu; większość puszek, które kupujesz w sklepie, była już wielokrotnie poddawana recyklingowi.

Ekologiczna strona Vitrintec

Aluminium jest filarem działalności Vitrintec i to właśnie ono pozwala nam na poszerzanie naszej działalności skierowanej w stronę natury. Praktyczny i proekologiczny aspekt aluminium nie oznacza jednak, że jest ono łatwe w produkcji. Jego wykonanie wymaga znacznej ilości energii. Wydobywanie i rafinowanie z wydobytej rudy boksytów, wytwarzanie czystego aluminium to, według Pieterjana Van Uytvancka i Uday Patela w Forbes, „skomplikowany, kosztowny i energochłonny” proces, w którym Van Uytvanck i Patel obliczają, że potrzeba średnio 14 000 kWh energii elektrycznej do wyprodukowania zaledwie jednej tony metrycznej tego metalu. W Vitrintec poradziliśmy sobie również z potrzebą zużycia dużej ilości energii, koniecznej do prowadzenia działań produkcyjnych. Nasze wszelkie działania podyktowane są troską o środowisko, wykorzystujemy więc zieloną energię z ogniw fotowoltaicznych, zasilając nią nasze hale produkcyjne. Jednocześnie wykorzystujemy tylko elektrooszczędne narzędzia. Chociaż wpływ produkcji aluminium na środowisko może być znaczący, korzyści płynące z jego recyklingu są oczywiste. Powód, dla którego trzy czwarte całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu, jest prosty; jego recykling reprezentuje gospodarkę o obiegu zamkniętym w najlepszym wydaniu. Jeden z najczęściej poddawanych recyklingowi materiałów na świecie i jeden z najłatwiejszych do recyklingu jest właśnie aluminium.

Na czym więc polega proces recyklingu aluminium i w jaki sposób w pierwszej kolejności odzyskuje się ten metal?

Aluminium jest poddawane recyklingowi poprzez rozdrabnianie na wióry i przepuszczanie przez sortownik na podczerwień w celu usunięcia wszelkich plastikowych, szklanych lub innych zanieczyszczeń, a następnie magnes, który zbiera wszelkie skrawki stali. Wióry aluminiowe są następnie topione w temperaturze około 660,3 °C do stanu płynnego i wlewane do dużych form w celu wytworzenia wlewków. Podczas procesu przetapiania farba i lakier na profilach aluminiowych ulegają odparowaniu, a gdy wióry topią się i reagują z powietrzem, powstaje tlenek glinu zwany żużlem. Aby usunąć żużel, operator pieca używa dużej, napędzanej maszynowo łopatki, aby zebrać ten żużel z góry. Ten żużel jest zbierany, a następnie przechodzi przez własny proces recyklingu aluminium w celu usunięcia resztek tlenku glinu.

Dlaczego 75 procent całego aluminium, które kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jest nadal w użyciu?

Jest ku temu prosty i ekonomiczny powód. Chociaż wydobycie i rafinacja pierwotnego aluminium z wydobytej rudy boksytu jest kosztowna i energochłonna, recykling złomu wymaga zaledwie pięciu procent energii potrzebnej do jego wyprodukowania, co daje 95-procentową oszczędność energii w przypadku wykorzystania aluminium z recyklingu zamiast materiału pierwotnego: rzadkość w „tym świecie”. Przed powszechnym komercyjnym recyklingiem aluminium było jednym z najdroższych metali na naszej planecie; bardziej niż złoto. Wskaźniki recyklingu aluminium na całym świecie w przeważającej części stale się poprawiały z upływem czasu. W raporcie The Aluminium Association z września 2019 r. stwierdzono, że wskaźnik recyklingu w branży wynosi 63,6%.

Przyszłość recyklingu aluminium

Podczas, gdy ceny aluminium wahały się w ostatnich latach z powodu problemów geopolitycznych, które wpłynęły na podaż, przyszłość recyklingu pozostaje jasna. Aluminium czyli jeden z bardziej stabilnych towarów w strumieniu recyklingu, sprawił, że wiele wielkich marek z sektora budowlanego czy spożywczego wybiera właśnie ten metal. Wszystkie procesy przeprowadzane w Vitrintec tworzone są z myślą o oszczędności energii i materiałów. Profile produkowane przez nas są najniższymi dostępnymi na rynku profilami dzięki czemu do minimum ograniczamy zużycie aluminium. Jest to jeden z wielu ukłonów w stronę natury. Od początku istnienia naszej firmy działamy w zgodzie z zasadami zrównoważonej produkcji. Ponadto pracujemy przy pomocy elektrooszczędnych narzędzi. Jako nowoczesna i świadoma firma wypełniamy cele zrównoważonego budownictwa stosując pełen recykling wszystkich odpadów. Stale rozwijamy się i kształcimy w obszarze działań na rzecz polityki klimatycznej.

Liczba wyświetleń: 337
Opublikowany w:
Wróć

Pozostałe Aktualności