Obowiązek recyklingu opakowań polega na przetwarzaniu zużytych opakowań na surowce wtórne, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów. Jest to ważny aspekt funkcjonowania firm, ze względu na ochronę środowiska i zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska.
W wielu krajach obowiązek recyklingu opakowań wynika z przepisów prawnych i dotyczy opakowań pochodzących z przemysłu oraz opakowań zużywanych przez konsumentów.
W Polsce przepisy te reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Zgodnie z jej zapisami, producenci i dystrybutorzy muszą zapewnić system recyklingu i utrzymywać określony poziom odzysku surowców. Kolejnym obowiązkiem jest realizacja publicznych kampanii edukacyjnych (PKE). Celem tych działań ma być poprawa świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Recykling opakowań ma wiele zalet:
- zmniejsza zużycie surowców naturalnych,
- ogranicza emisję gazów cieplarnianych
- zmniejsza ilość odpadów.
Ponadto, surowce wtórne, które powstają z recyklingu opakowań, mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów, co przyczynia się do oszczędności energii i redukcji kosztów produkcji.
Realizując ww. obowiązki, informujemy, że w Vitrintec w roku 2023* wytworzyliśmy:
- 4808,80 kg opakowań z tworzyw sztucznych podlegających obowiązkowi recyclingu, z czego poddaliśmy recyclingowi 1923,52 kg tego odpadu, osiągając wymagany poziom recyclingu (40%);
- 17612,09 kg opakowań z papieru i tektury, z czego przetworzyliśmy 12328,46 kg tego odpadu, osiągając wymagany poziom recyclingu (70%);
- 16250,00 kg opakowań z drewna, z czego przetworzyliśmy 3412,50 kg, także osiągając wymagany poziom recyclingu (21%).
*Dane pochodzą z raportu rocznego dotyczącego wykonania obowiązku recyclingu odpadów opakowaniowych za rok 2023.